Online-ostlemine on jõudnud ka Põhja-Koreasse, kuigi see on muust maailmast isoleeritud samamoodi nagu seda on ka riik ise. Enamikul põhja-korealastest puudub ka vastav tehnoloogia, vahendab CNBC.
- Põhja-Korea juht Kim Jong-un Foto: EPA
Veebileht Okryu, mis on peamiselt suunatud nutitelefonide kasutajatele, pakub Põhja-Korea firmade tooteid, sh naisteriideid, kotte, kingi, ravimeid, kosmeetikat, mööblit ja toitu.
Maksta saab vaid kohalikus valuutas, mis käib peamise Põhja-Korea deebetkaardi süsteemi kaudu.
Selleks, et see oleks kindlalt välismaailmale suletud, ei kasuta lehekülg World Wide Web-i (www), vaid Põhja-Korea oma intranetti, mis on vaid rangelt riigisisene.
Põhja-korealased kutsuvad seda “koduvõrguks” ja see on töötanud aastaid. Paraku ei kasutata seda eriti laialdaselt, sest vaid vähestel riigi kodanikel on isiklik arvuti, millega ka netis surfata.
Samas on kasvamas nutitelefonide kasutamine. Kuigi nutitelefonid ei ole eriti levinud maapiirkondades, on üsna tavaline näha pealinna Pyongyangi tänavatel inimesi neid kasutamas. Peale aastatepikkust mobiilikasutuse lubamist vaid eliidi hulgas, hakkas riik telefonide kasutamist laialdaselt lubama 2008. aastal. 2013. aastaks oli nutitelefonide ja mobiilide hulk kasvanud ligi 2 miljonile ehk iga 10. põhja-korealane kasutab telefoni.
Seotud lood
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.